BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Haldoklik az amerikai ingatlanszektor

2011. július 8. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még mindig nem érte el a gödör alját a világgazdasági válsággal lejtőre került amerikai lakáspiac, hiszen várhatóan még idén is esni fognak a lakásárak, és jövőre is csak mérsékelt emelkedés jöhet − derült ki a CNNMoney felméréséből. A megkérdezett közgazdászok konszenzusa szerint a Case-Shiller lakásárindex 3,9 százalékkal fog esni a második negyedben éves összehasonlításban, az év egészében pedig 2,9 százalékot veszít majd. Jövőre sem lesz sokkal jobb a helyzet, hiszen csak 2 százalékos emelkedést várnak a közgazdászok − a 27 megkérdezettből 7 szerint ráadásul jövőre is esnek majd az árak.

Két, nagyjából megegyező súlyú tényező húzza le a 2008-at megelőző években mesterségesen felfújt lakásárakat az Egyesült Államokban: egyrészt a piacon a kényszerárverések és a bankok kezébe került állomány miatt óriási a kínálat, egyes feltételezések szerint ezen felül is hatalmas az alacsony árak miatt még piacra nem dobott ingatlanok száma. Másrészt amíg nincs alapvető fordulat az amerikai munkaerőpiacon, addig a kereslet sem fog megjelenni. Az utóbbi hónapokban megszaporodtak viszont a külföldi vásárlókról szóló híradások, a National Association of Realtors adatai szerint az utóbbi 12 hónapban a floridai ingatlanvásárlók közel egyharmada nem amerikai. Ennek oka azonban az esetek túlnyomó többségében az, hogy az ingatlanárak olyan abszurd módon alacsonyak, hogy a vásárlók elképzelhetetlennek tartják azok még mélyebbre zuhanását.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet