BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harmadszor emelt idén kamatot Kína

2011. július 7. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Továbbra is aggasztja a kínai gazdasági vezetést a feltartóztathatatlanul növekvő infláció, elemzők szerint ezért emelt a kínai jegybank idén már harmadszor az irányadó kamatlábon. A 25 bázispontos emelések után az egyéves hitelkamatláb 6,56 százalékra, az irányadó betéti kamatláb pedig 3,5 százalékra nő. A megfigyelők között nincs konszenzus abban, hogy meddig szigoríthat Kína a monetáris politkáján: egyesek szerint a szigorítási ciklus végéhez tart már az ország. Mások viszont úgy vélik, elég magabiztos már a kínai vezetés, hogy tartsa magát korábbi, 5 százalékos év végi inflációs céljához. A Bloomberg elemzői konszenzusa szerint jövő héten azt fogják bejelenteni a kínai hatóságok, hogy a májusi 5,5 százalék után 6,2 százalékra gyorsult júniusban az éves infláció a Reutersnek nyilatkozó szakértők szerint viszont a tegnapi kamatemelés arra utalhat, hogy ennél is magasabb lesz a szám. A kínai vezetés társadalmi és politikai okokból is aggódik a magas infláció miatt, a túlzott monetáris szigorítás azonban a nyugatról beáramló spekulatív tőkét vonzhatja be, illetve mérlegen kívüli, rejtett hitelezésre ösztönözheti a bankokat.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet