A német gazdaság dinamikus növekedése lehetővé teszi Angela Merkel konzervatív-liberális kormányának, hogy úgy csökkentsen adót két év múlva, hogy közben az államadósság is mérséklődjön − derült ki a 2012-es költségvetés tervezetéből, valamint a középtávú fiskális programból, amit tegnap fogadott el a kormány. Ez az első olyan költségvetési tervezet, amit a tavaly életbe léptetett adósságfék-törvény alapján alkottak meg: eszerint legfeljebb 40 milliárd euró hitelt vehet fel az ország a tőkepiacokról. A tervezet azonban ennél is optimistább, hiszen jövőre − a gazdaság lendülete miatt növekvő adóbevételeknek köszönhetően − csupán a GDP arányában 2 százalék alatti, 27,2 milliárd eurós hiánnyal számol, 2015-re pedig 14,7 milliárd euróra csökkenne a hiány. Az adósságfék-törvény szerint öt év múlva kell a GDP 0,35 százalékára − tehát nagyjából 10 milliárd euróra − csökkennie a német költségvetési deficitnek.
Az adóbevételek jövőre 247,4 milliárd euróra nőnének, 2015-re viszont − az egyelőre meg nem határozott adócsökkentések hatását nem számolva − 275,7 milliárd euróra ugranának. A terv alapján jövőre 5,1 milliárd euró folyna be a Deutsche Telekom és a Commerzbank állami részesedésének eladásából (a Deutsche Bahn privatizációját egyelőre elhalasztották). Ezzel együtt az államadósság a GDP-hez viszonyítva az idei 83,2 százalék után 2015-ben csak 75,5 százalékra esne, ami még mindig az EU 60 százalékos küszöbe felett van.
A forgatókönyv szerint novemberig határozna az adócsökkentésekről a kormány, majd ezt követően szavazna a csomagról a német parlament alsóháza, a Bundestag. A Handelsblatt nevű német üzleti lap értesülései szerint ha egyes szövetségi tartományok a személyi jövedelemadó csökkentése ellen szavaznának, akkor más, a szövetségi kormány által kivetett adókat fognak csökkenteni. Ezek közé tartozhat a keletnémet tartományok növekedését ösztönző kiadások finanszírozására kivetett szolidaritási adó.
