BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az integrációt célozza a roma keretstratégia

2011. július 4. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megerősítette a június végi brüsszeli uniós állam- és kormányfői csúcstalálkozó a romaintegrációról szóló keretstratégiát, ami az Európai Bizotság 2010 szeptemberében felállított bizottsági akciócsoportjának (task force) tavaly decemberre elkészített ajánlásain alapul. A Tanács május közepén, a szociális miniszterek találkozóján egyhangúan elfogadott záródokumentuma felhívja a tagállamokat, hogy 2011 végéig készítsék el, tegyék naprakésszé, illetve fejlesszék tovább a romák befogadását célzó nemzeti stratégiájukat vagy azt az integrált szakpolitikai intézkedéscsomagjukat, amely a társadalmi befogadási politikák tágabb keretén belül a romák helyzetének javítására irányul. A nemzeti megközelítésnek elsősorban a négy kiemelt területre: az oktatásra, a foglalkoztatásra, az egészségügyi ellátásra és a lakhatásra kell koncentrálnia, és ezeken belül elérhető célkitűzéseket megfogalmaznia.

A magyar elnökség már korábban bejelentette: a félév egyik fő célja, hogy az Európai Tanács júniusi ülésén elfogadják az EB által készítendő romaintegrációról szóló keretstratégiát, amennyiben az a tagállamok és más uniós intézmények akaratával találkozik. A tervek szerint ez a keretstratégia lesz az egységes európai romapolitika alapköve, és a tagállamok erre támaszkodva dolgozzák majd ki saját integrációs reformprogramjukat. A kialakítandó romapolitikának nem kizárólag a roma etnikumú lakosságot, hanem mindazon társadalmi rétegeket kell segítenie, amelyek hasonló helyzetbe kényszerültek.

Arra törekedett a magyar elnökség, hogy a romák többségi társadalomba való integrációja a horizontális alapelvnek megfelelően valamennyi érintett uniós szakpolitika célja legyen. Különösen fontos szerepet játszott ebben az Európa 2020 stratégia szociális pillére, amelyen belül kiemelten jelenik meg a szegénység elleni küzdelem, a foglalkoztatás növelése, az iskolából kimaradók számának csökkentése és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők létszámának növelése. A szegénység elleni küzdelemben Magyarország megkülönböztetett figyelmet szentelne a gyermekszegénység csökkentésének is.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet