BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bajba kerülhetnek a dán bankok

2011. június 28. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csődöt jelentett vasárnap egy kisebb dán bank, a Fjordbank Mors A/S, az eset pedig ráirányítja a figyelmet a dán pénzügyi szektor egészének törékenységére. Az idén érvénybe lépett törvények szerint a csődbe került bank részben állami tulajdonba kerül, és a befektetőknek, sőt a 100 ezer euró feletti betéttel rendelkező ügyfeleknek is leírásokat kell elszenvedniük. A hír után nagyot zuhantak a kisebb dán bankok részvényárfolyamai, egyes elemzők szerint pedig akár az ország pénzügyi szektorának finanszírozása is kiszáradhat. Ezenkívül is sokasodnak a baljós jelek az ország bankszektorában: mivel a Basel III-as szabályok szerint a jelzálog-fedezetű kötvények illikvidebb eszközök az állampapíroknál, ez olyan hátrányosan érinti a legnagyobb dán jelzálog-hitelezőt, a Nykredit A/S-t, hogy új, külföldi befektetőket kényszerül keresni, és figyelmeztetett, komoly veszteségek érhetik.

A dán gazdaságot a Roskilde bank 2008-as csődjével súlyos sokk érte, ám a magánszektor adósságállománya a válsággal egyáltalán nem esett vissza: egyes számítások szerint tavaly az ország GDP-jének 134 százalékára rúgott csak a jelzáloghitelek értéke − véli Claus Vistesen dán közgazdász. A válság óta a világ harmadik legnagyobb jelzáloghitel-piacává vált az apró Dánia, és a Nykredit Európa legnagyobb jelzálog-hitelezője lett − szakértők szerint az egyre növekvő hitelállomány súlyos kockázatokat hordoz magában. Vistesen szerint Írország példája bizonyítja, hogy a magánszektor adósságállományát végső soron muszáj a kormánynak garantálnia.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet