BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az OPEC helyett lépett az IEA

2011. június 24. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) meglepetésre 60 millió hordó kőolajjal siet júliusban a globális olajpiacokra, hogy ezzel pótolja a líbiai helyzet miatt kieső olajmennyiséget, és ezzel a módszerrel is feltartóztassa az olajár emelkedését. Az IEA 28 tagországa − amelyek mind fejlett olajimportőr országok − úgy döntött, hogy stratégiai olajtartalékaikból napi 2 millió hordót bocsátanak piacra, első lépésben 30 napig. A teljes 60 milliós mennyiség felét a 727 millió hordós tartalékokkal rendelkező Egyesült Államok adja, a harmadát pedig az európai országok. A szervezet számításai szerint napi 132 millió hordónyi könnyűolaj tűnt el a piacról a líbiai helyzet miatt május végéig. Elemzők szerint a döntés − amihez hasonlót csupán kétszer lépett a szervezet − az OPEC kvótaemelésének elmaradására adott válasz; az OPEC több képviselője − köztük Irán és Szaúd-Arábia − szerint a lépésre nem volt szükség.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet