BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Stabilabb olajárat akar az OPEC

A világsajtóban arról beszélnek, hogy a tegnapelőtti kudarcba fulladt üléssel először vált nyilvánvalóvá, hogy átrendeződtek az olajexportáló országok kartelljén, az OPEC-en belüli hatalmi viszonyok – a bécsi Világgazdasági Fórumon (WEF) azonban úgy vélte a szervezet főtitkára, hogy megfontolt és előkészített döntés született.

2011. június 10. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem légből kapott megegyezés eredménye volt az OPEC tegnapi, szerdai döntése, amelyben nem emelték a tagországok az érvényben lévő kitermelési kvótákat, hanem hosszú hónapok előkészítő és kutatómunkájából vonták le a következtetéseket − mondta Abdalla Salem Badri, az OPEC főtitkára a WEF ülésén. A döntéshozatal folyamán figyelembe vették többek között a világgazdaság lehetséges lassulásának esélyét és az inflációs folyamatokat is. Véleménye szerint az, hogy a felhasználó országokban elszabadulni látszanak az üzemanyagárak, nem feltétlenül a kitermelő országok számlájára írandó, hiszen számos fejlett, olajimportőr országban elképesztő mértékű adókkal sújtják például az üzemanyag-felhasználást, amivel akár önmagában is akkora bevételt generálhatnak, mint a kitermelő országok.

A jelenlegi magas árakért a kartell főtitkára szerint a spekulatív kereslet is felelős: a nyitott határidős állomány az olajpiacon kezelhetetlen mértékűre duzzadt. Badri szerint jelenleg 3 milliárd hordó olajra van nyitott határidős pozíció, ami a világ napi olajkitermelésének 35-szörösét jelenti. A legnagyobb felhasználók feladata lenne, hogy megfelelően szabályozzák az árupiacokat, nem pedig a kitermelő országok kvótanövelésétől várni a megoldást. Az OPEC főtitkára a készletek szűkösségéről szóló legendákat is tagadta, és azt is, hogy az olajtermelők mesterségesen tartanák magasan az árfolyamokat. A jelenlegi olajárfolyamban mintegy 15-20 dollárra tehető az a felár, amelyet a geopolitikai helyzet indokolhat, a tagországok többsége pedig megelégedne a 75−85 dollár közötti hordónkénti árfolyammal is. A problémát a kitermelő országok számára az árfolyam volatilitása jelenti, nem mindegy ugyanis, hogy milyen olajár mellett tervezik beruházásaikat az olajtermelők.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András
Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet