Ahelyett hogy gyorsulna, inkább lassul az amerikai gazdaság − derül ki Federal Reserve által jegyzett Beige Bookból, ami átfogóan mutatja be a 12 Fed-körzet gazdasági helyzetét. A jelentés szerint 4 körzetben esett a gazdasági aktivitás, és csupán egy körzetben − Dallasban − gyorsult a növekedés. A bérek a magas munkanélküliség miatt továbbra is nyomás alatt vannak, ami − a nyers- és üzemanyagárak emelkedésével párosulva − akadályozza a fogyasztás erősödését és az ingatlanpiac magára találását is, ráadásul a jelentés szerint a szolgáltatási szektorban további elbocsátások várhatóak. A lehangoló adatok hosszú sorához csatlakozott tegnap a heti munkanélküli-segélykérelmek száma, ami az elemzők várakozásával szemben − igaz, csak ezer fővel − nőtt: a héten 427 ezren fordultak a munkaügyi hivatalokhoz.
Csak átmeneti lesz a lassulás, és a második félévben újra jelentősen fellendül az amerikai gazdaság − vélte a Fed elnöke, Ben Bernanke, akivel egyes piaci elemzők is egyetértenek. A Barclays Reutersnek nyilatkozó elemzője szerint számos olyan egyszeri tényező csak átmenetileg hat, ami most fékezi az amerikai gazdaságot: ilyenek a magas energia- és nyersanyagárak, valamint a Japánt megrázó katasztrófasorozat miatt ellátási gondok. Számos közgazdász viszont sokkal súlyosabbnak látja a bajt. A Nobel-díjas Paul Krugman szerint egy ilyen típusú válság után lényegesen előrébb tarthatna már a gazdaság, ha nagyobb fiskális élénkítő csomagot kapott volna, amikor még azt a politikai viszonyok lehetővé tették − jelenleg azonban erre már remény sincsen. A második negyedéves GDP-növekedés az összes létező indikátor szerint még az első negyed 1,8 százalékánál is rosszabb lesz, és a folytatást sem várhatjuk optimistán − vélte Martin Feldstein, a Harvard professzora.
