Miközben az amerikai gazdaságból egyre több lassulásra utaló jelzés érkezik, és e hónap végén lejár a jegybanki szerepet betöltő Federal Reserve QE2 néven emlegetett 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási programja, a jelek szerint mégsem indít újabb monetáris lazítási programot a Fed. Ben Bernanke, a Fed elnöke szerint a jelenlegi, laza monetáris politikára szükség van, változtatásra azonban nincs szükség − megfigyelők szerint ha küszöbönállna a monetáris lazítás újabb köre, a sok befektető által várt QE3, akkor ezt egyértelműbben jelezte volna a Fed-elnök. Elemzők szerint két tényező készteti Bernankét óvatosságra a további ösztönzéssel kapcsolatban: egyrészt az amerikai kongresszusban egyre erősebb Fed-ellenes hangulat uralkodik el, másrészt pedig a Fed maga is aggódva figyeli a mértéktelen pénzpuma károsnak ígérkező mellékhatásait. Bár Bernanke nem osztja számos befektető rettegését a közelgő hiperinflációval kapcsolatban − meglátása szerint a nyersanyagárak stabilizálódásával gyorsan mérséklődik majd az árakat felfelé hajtó nyomás −, ám maga is érzi, hogy a Fed hitelességét meg kell őrizni.
