BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fed: van, aki már idén szigorítana

2011. április 7. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megosztottak voltak a monetáris politika jövőbeni pályáját illetően az USA jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve nyíltpiaci bizottságának (FOMC) tagjai legutóbbi ülésükön. A március 15-i tanácskozás most kiadott jegyzőkönyve szerint egyesek úgy látják, hogy a Fednek még ez év vége előtt rá kell szánnia magát a szigorítás megkezdésére, mások viszont még jövőre is fenntartanák a laza kurzust.
Abban mind a tíz FOMC-tag egyetértett, hogy zéró közelében kell hagyni az alapkamatot és folytatni kell a kvantitatív enyhítést. Ez utóbbival kapcsolatban azonban néhányan megjegyezték, hogy ha a vártnál élénkebb lesz a fellendülés vagy nagyobb az infláció, esetleg erősebbek az inflációs várakozások, akkor csökkenteni lehetne az eszközvásárlási program keretét. (A program június végén fut ki, a tervek szerint addig összesen 600 milliárd dollár értékben vásárol a Fed államkötvényeket.)
A Fed döntéshozóit aggasztja, hogy az energiaárak elszabadulása felpumpálhatja az inflációt, a hosszabb távú inflációs várakozások pedig olyan mértékű bér- és áremelkedésekhez vezethetnek, melyeket később csak drágán lehet visszanyomni. Ezzel együtt a bizottság arra számít, hogy ezek csak átmenetiek lehetnek és a maginfláció trendjét nem érintik.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet