BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erősítettek az európai szolgáltatók

2011. április 6. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Közel négy éve nem pörgött ennyire az eurózóna szolgáltatói szektora, mint márciusban − derül ki a Markit beszerzési menedzserindexeiből −, a kiskereskedelmi forgalom azonban esett februárban. A februári 56,8 pont után 57,2 pontra nőtt az eurózóna szolgáltatói PMI-je, elsősorban a német és a francia szektor teljesítményének köszönhetően. A Markit azonban hangsúlyozta, az inputárak is élesen emelkedtek − 58,4 pontról 60,4 pontra −, ami egyrészt igazolja az egyre erősebb inflációs félelmeket, másrészt rontja a szektor jövedelmezőségét.

A valutaövezet gyengébb országaiban azonban nem javult a helyzet: Írországban lassult a bővülés, Spanyolországban pedig folytatódott az ágazat visszaesése. Az eurózónán kívül a brit gazdaság teljesítményének háromnegyedét kitevő szolgáltatói szektor különösen nagyot javított, a PMI a februári 52,6 pontról 57,1 pontra nőtt − elemzők azonban hozzáteszik, hogy a Cameron-kormány drákói költségvetési megszorításainak hatása még nem érződik egyértelműen.

Az eurózóna kiskereskedelmi forgalma − akárcsak a teljes Európai Unióé − 0,1 százalékkal alacsonyabb volt februárban, mint januárban az Eurostat adatai szerint. Franciaországban jelentősen, 1,1 százalékkal gyengébb volt a boltok forgalma havi összehasonlításban, de még a legerősebb gazdasági helyzetben lévő Németországban is esett a forgalom 0,3 százalékkal.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet