BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem nyugszik a Boeing-Airbus vita

2011. április 1. péntek, 16:37

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Egyesült Államok legalább 5,3 milliárd dollárral támogatta a Boeing−787 Dreamliner fejlesztését törvényellenesen 1989 és 2006 között − ítélt a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) Genfben. Az Európai Unió azonban − nem sokkal azt követően, hogy Karel De Gucht közlekedési biztos győzelemnek nevezte az ítéletet − megfellebbezte a döntést, mivel szerinte ennél lényegesen nagyobb állami segítséget kapott az amerikai repülőgépgyártó − a hosszú évek óta tartó jogi huzavona ezért folytatódhat. A WTO szerint az USA űrkutatási hivatala, a NASA 2,6 milliárd dollárral támogatta a fejlesztést közvetlenül, a védelmi minisztérium 1,2 milliárd dollárt adott, és további 2,2 milliárd dollár exporttámogatáshoz is jutott a Boeing. Az EU szerint viszont a NASA és a Pentagon valójában 10,4 milliárd dollárral, néhány szövetségi állam pedig további 8,7 milliárd dollárral támogatta a fejlesztést. Az Airbus anyavállalata, az EADS szerint 2002 és 2006 között 45 milliárd dolláros árbevétel-kiesést okozott a modell fejlesztésének amerikai támogatása.Kilenc hónappal ezelőtt úgy ítélt a WTO, hogy az Airbus több milliárd eurónyi alacsony kamatú hitelhez jutott az európai kormányoktól; az uniós félelmek szerint elképzelhető, hogy az Airbusnak hamarabb kell lemondania a törvénysértő állami segítségekről, mint vetélytársának.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet