BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Márciusban belehúztak az USA-ban a munkahely­teremtésbe

2011. április 1. péntek, 17:24

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kétévi mélypontra esett a munkanélküliség márciusban az USA-ban: a februárinál 0,1 százalékponttal alacsonyabb, 8,8 százalékos ráta kialakulásában sokat segített, hogy a vártnál több új munkahely keletkezett a hónapban. A mezőgazdaságon kívüli szektorok szereplői 216 ezer állást teremtettek − jelentette az USA munkaügyi minisztériuma −, jóval többet a 190 ezer körüli elemzői várakozásoknál. Az új munkaalkalmak döntő többsége, mint mindig, most is a magánszektorban keletkezett, ezen belül is az egészségügyi ellátásban, a kereskedelemben és az oktatásban.

Ha a munkaadók tartják ezt a tempót, akkor ez év végéig még 2,5 millió munkahely keletkezhet az USA-ban − vélik a BBC által idézett elemzők. (Becslések szerint ugyanakkor a legutóbbi recessziónak 7,5 millió állás esett áldozatul.) Mások viszont úgy vélték, a magánszektor még mindig csak kis lépéseket tesz a létszámbővítés terén: a foglalkoztatási ráta változatlanul 64,2 százalékos − mutatott rá egy szakértő a Financial Timesnak nyilatkozva. Az sem jó  jel, hogy a munkanélküliként töltött idő a márciusi jelentésben 39 hétre növekedett a februári 37,1 hétről.

A munkanélküliség alakulása összességében így is biztató: tavaly november óta kerek egy százalékponttal csökkent a ráta és várhatóan egyre messzebb kerül a válság utáni időszak 10,1 százalékos, 2009 októberében elért csúcsértékétől

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet