A földrengés és a cunami után nagyobbat zuhant a Japán feldolgozóipar beszerzési menedzserindexe, mint a Lehman Brothers 2008. szeptemberi csődje után - derült ki a Markit piackutató intézet adataiból. A februári 52,9 pontról 46,4 pontra zuhant a mutató, amivel a bővülést a zsugorodástól elválasztó 50 pontos határ alá esett. Egy hónap alatt még soha nem csökkent ekkorát a japán feldolgozóipar teljesítményét jelző index. A kibocsátás részindexe 53,9 pontról 37,7 pontra, az új megrendelések állományáé pedig 54,3 pontról 39,6 pontra esett, miközben az beszerzési árak részmutatója nagyot nőtt. A tragikus számok aligha hatnak meglepetésként, hiszen március második felében a cunamikárok és főleg az áramhiány miatt gyakorlatilag a teljes japán feldolgozóipar - elsősorban az autógyártás és a mikroelektronika - leállt. A Reuters által megkérdezett elemzők szerint az index tovább gyengülhet a következő hónapokban, mivel a legtöbb cégnél nem fejeződtek be a kárbecslések, így még nem tudnak pontos információkkal szolgálni a kiesésekről.
