Sürgősen meg kell hozni azt a jogszabályt, amelynek alapján az olasz törvények összhangba hozhatók az uniós gazdasági kormányzás előírásaival, mindenekelőtt a büdzséket szorosabb felügyelet alá vonó európai szemeszterrel - jelentette ki Giulio Tremonti gazdasági miniszter. Ezzel szoros összefüggésben fontolóra kell venni, hogy az alkotmányba is beillesszék a költségvetési hiány, illetve az államadósság korlátozását - tette hozzá Tremonti a képviselőház költségvetési bizottsága előtti meghallgatásán. Olyan jogszabály már létezik, amelynek értelmében csak a fedezet megjelölése mellett lehet újabb kiadásokat beilleszteni a büdzsébe, de ez nem tudta megakadályozni, hogy Olaszország GDP-arányosan a világ harmadik legnagyobb államadósságát halmozza fel - hangsúlyozta a miniszter. Tavaly év végén az olasz államadósság a GDP 119 százalékára rúgott az olasz statisztikai hivatal (ISTAT) adatai szerint, csaknem 3 százalékponttal meghaladva az egy évvel korábbit.
Lényegében a német, illetve francia példát kellene követni - mondta Tremonti, emlékeztetve arra, hogy Németország már bevezette az alkotmányos adósságféket, Franciaország pedig most készül hasonlóra. Az olasz kormány érvényes programja szerint a költségvetésnek 2015-re kell egyensúlyba kerülnie, utána fokozatosan csökkenne az államadósság mértéke.
