Komoly gazdasági következményekkel jár a hét végi németországi tartományi választás: az egyik legfejlettebb német tartományban, a délnyugati Baden-Württembergben a Zöldek történelmi győzelmet arattak, elemzők szerint elsősorban a fukusimai atombaleset után kialakult hangulatnak köszönhetően. Bár a választásokat 39 százalékkal a szövetségi szinten és 1953 óta a tartományban is a liberális FDP-vel koalícióban kormányzó kereszténydemokrata CDU nyerte, a korábbi szavazati arányukat megkétszerezve 24,2 százalékot elért zöldek első ízben alakítanak vezető szerepben tartományi kormányt a 23,1 százalékos szociáldemokrata SPD-vel. A nyugati Rajna-Pfalzban pedig az eddig egyedül kormányzó SPD-nek be kell vonnia a zöld pártot koalíciós partnerként.
A választások után tovább nőtt az ellenzéki többség a német parlament felsőházában, a Bundestagban, ám a politikai földinduláson túl az esemény valódi jelentőségét a német atompolitikában kell keresni. A CDU korábban vázolt energiapolitikai elképzelésében elkötelezte magát az atomenergia mellett, és jelentős szerepet szánt az elavulóban lévő atomerőművek üzemideje meghosszabbításának. Angela Merkel kancellár (képünkön) fukusimai atomválságot követő fordulata - a hét legöregebb atomerőmű átmeneti leállítása - azonban a választók szemében nem volt hiteles, és ezért fordultak tömegesen a megalakulása óta atomellenes zöld párthoz, annak ellenére, hogy a két délnyugati tartomány a német gazdasági csoda legerősebb régiói közé tartozik. Az egyik gazdaságilag legsikeresebb és mélyen kereszténydemokrata kötődésű tartomány elvesztése német politológusok szerint alapvetően megkérdőjelezi Merkel pártvezetői és kancellári tekintélyét, különösen az energiapolitika terén. A kancellár hétfői nyilatkozata szerint a német szövetségi kormány az atomenergia "fundamentális átgondolására" készül, ami érinteni fogja az atomreaktorok üzemeltetésével kapcsolatos korábbi döntéseket is.
A áram és a szén-dioxid-szennyezési jogok ára Németországban azonnal meredek emelkedésbe kezdett tegnap, a piacokon ugyanis eluralkodott a feltételezés, miszerint a zöldek meggyorsíthatják a baden-württembergi tartományi irányítás alatt álló EnBW által üzemeltetett négy atomreaktor leállítását. A zöldek februárban ellenezték az EnBW 4,7 milliárd euróért való megvásárlását a francia EDF-től. A nukleáris áramtermelési kapacitásokat azonban aligha tudják majd megújuló energiával pótolni, ezért indult emelkedésnek a szennyezési jogok ára - nyilatkozta a Reutersnek a Deutsche Bank árupiaci elemzője. A szakértő szerint a radikálisan atomellenes zöldek a jelenlegi politikai helyzetben elérhetik, hogy az ország mind a 17 atomerőművét a tervezett idő előtt leállítsák, ami hosszú távú következményekkel járhat.
