BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szennyezi a tengert a sérült japán erőmű

2011. március 22. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Valójában lényegesen kisebb volt a G7-országok pénteki beavatkozása a jen gyengítése érdekében, mint ahogyan azt a piacok közvetlenül az intervenció után becsülték: a japán jegybank tegnap megjelent adatai szerint összesen 530 milliárd jent (6,5 milliárd dollár) vásárolt a Bank of Japan a fejlett országok jegybankjaitól. Az elemzők kétezer milliárd jent becsültek. A Reutersnek nyilatkozó szakértők szerint a kisebb beavatkozás is elegendő, mivel a befektetők látják a G7-országok jegybankjainak elkötelezettségét a jen gyengítése mellett. A Bank of America szerint nem csupán a következő hónapokban, hanem az idei év egészében érződni fog a japán elektronikai ipar cégeinek is súlyos károkat okozó katasztrófa hatása a félvezetők és mikrochipek árában. Ugyanez az oka annak is, hogy a kereslet a korábban előre jelzett három százalék helyett csak két százalékkal fog növekedni ezen a piacon.

Eközben a súlyosan megsérült fukusimai erőmű helyzete stabilizálódni látszik: kedden ugyan többször füst tört elő a létesítmény egyes részeiből, ám sikerült helyreállítani az erőmű áramellátását, így hamarosan elindíthatják a reaktorok saját hűtőrendszereit. Egyre súlyosabb aggodalmakat okoz az atomerőmű körzetében termelt élelmiszerek radioaktív fertőzöttsége, a kormány számos élelmiszer-szállítmányt lefoglalt, mert a termékek szennyezettnek bizonyultak. A létesítményt üzemeltető Tepco áramszolgáltató a tengerben is emelkedett sugárszintet mért - bár az a cég közlése szerint nem éri el az egészségügyi határértéket. Ennek oka az, hogy a fűtőelemek hűtésére használt víz visszafolyt az óceánba. Mindez a halászatnak okozhat hosszabb távon károkat.

A Tepco bejelentette, hogy kompenzálni fogja az erőmű mellett tevékenykedő mezőgazdasági termelőket a sugárzás okozta károkért, a kártérítés összegéről azonban egyelőre nem nyilatkoztak. A japán közműcégről kiderült, hogy számos biztonsági vizsgálatot elmulasztott a fukusimai erőműben, a megengedettnél több urániumot tartott a létesítményben és túl későn kezdte a túlmelegedő fűtőelemek tengervizes hűtését.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet