BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nemcsak Líbia miatt drágul az olaj

2011. március 21. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pénteken megindult líbiai katonai beavatkozás elsősorban az olajár mozgatásán keresztül gyakorol hatást a világgazdaságra. A piacok a jelek szerint szkeptikusak a nem teljesen egyértelmű célokat kijelölő katonai akció lehetséges eredményeivel kapcsolatban, és inkább a közel-keleti politikai bizonytalanság további fokozódásának egyik okát látják abban. A londoni Brent kőolaj ára több, mint két százalékkal, 116 dollár/hordóra emelkedett hétfő reggel. A piaci feszültséget erősítette, hogy a venezuelai olajügyi miniszter, Rafael Ramirez közölte: nem fognak a líbiai helyzet miatt ingadozó olajárakkal kapcsolatban rendkívüli OPEC-találkozót összehívni, mivel "nem teszünk úgy, mintha stabilitás lenne, miközben a fejlett országok éppen ezt ássák alá". Az olajár emelkedéséhez a szíriai, jemeni és bahreini tiltakozások is hozzájárultak. Az eddig a régióban a többi országnál politikailag stabilabbnak tűnő Szaúd-Arábia uralkodója, Abdullah király újabb nagy lakásépítési program finanszírozását jelentette be, hogy csillapítsa a társadalmi feszültséget és elejét vegye a tüntetéseknek.A magyar uniós elnökség nevében Fellegi Tamás fejlesztési miniszter tegnap összehívta az uniós tagországok gazdasági minisztereinek rendkívüli ülését, hogy a tárcavezetők áttekintsék az új világgazdasági helyzet következményeit. Az Észak-Afrikában kialakult konfliktussal kapcsolatban a miniszter megemlítette, hogy az EU-t egyelőre nem fenyegetik energiabeszerzési nehézségek, célszerű ugyanakkor áttekinteni a fejlemények lehetséges hatását a nemzetközi piacokra, mert ahhoz az uniónak is alkalmazkodnia kell. (Olajpiaci elemzésünk a 11. oldalon olvasható.)

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet