BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Javult az európai fizetési mérleg

2011. március 20. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A decemberi 12,5 milliárd euróról 700 millió euróra zuhant az eurózóna fizetési mérlegének deficitje januárban, a külkereskedelmi hiány viszont óriásit nőtt a blokkban - derül ki az Európai Központi Bank (ECB) és az Eurostat pénteken bejelentett adataiból. A decemberi, csupán félmilliárd eurós külkereskedelmi mérleghiány januárban 14,8 milliárd euróra nőtt, miután az import 5,3 százalékkal, az export viszont csak 3,6 százalékkal nőtt. Tavaly januárban 9,7 milliárd euró volt a valutablokk kereskedelmi hiánya a világ többi részével szemben. Az energia terén - főleg az áremelkedések miatt - az egy évvel korábbi 240,2 milliárd euróhoz képest tovább, 297,1 milliárd euróra nőtt az eurózóna deficitje, miközben a feldolgozóipari termékek kereskedelmében javult a valutablokk többlete, 160,3 milliárd euróról 177,9 milliárd euróra. A Kínába irányuló export 37 százalékkal, míg az onnan érkező export 32 százalékkal nőtt éves összehasonlításban, az eurózóna-országok közül a legnagyobb, 152,4 milliárd eurós többlete Németországnak, a legsúlyosabb, 64,1 milliárd eurós hiánya pedig Franciaországnak volt.

Az ECB szintén pénteken közzétett fizetési mérlegadataiból kiderül, hogy tavaly január óta nem volt ilyen alacsony az eurózóna fizetési mérleghiánya. A termékforgalom 1,5 milliárd eurós és a szolgáltatások 4 milliárd eurós többlete, valamint a jövedelemáramlás terén elért pozitív eredmény szinte teljesen kiváltotta a tőkekiáramlás deficitjét.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet