BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hamarosan úrrá lehetnek a reaktorproblémán

2011. március 20. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Részsikert értek el a fukusimai atomerőmű helyreállításán dolgozó japán mérnökök, sikerült ugyanis az atomreaktor egyes, kettes, ötös és hatos blokkjainál helyreállítani a fűtőelemeket hűtő berendezéseket - a legveszélyesebb állapotban lévő blokkokban, a hármas és a négyes reaktornál azonban még többnapos küzdelemre van szükség ehhez az erőmű üzemeltetője, a Tepco szerint. Az üzemzavarral kapcsolatos információk visszatartása miatt sokat kritizált közműcég nyilvánosan bocsánatot kért a japán közvéleménytől az okozott aggodalom miatt. Az újabb robbanások és a reaktorok esetleges sérülésének, és így a katasztrofális következmények elkerüléséért harcoló háromszáz mérnök - akik közül legalább hatan kaptak a megengedettnél nagyobb sugárzást - korábban a hármas blokknál tervezte a megnövekedett nyomás miatt a reaktorból sugárzó gőzt kiengedni, a helyzet azonban váratlanul stabilizálódott, a helikopterekről és tömegoszlató vízágyúkkal befecskendezett több millió liter víznek köszönhetően csökkent a hőmérséklet és a nyomás a fűtőelemeknél.
A japán kormány kabinetjének alelnöke, Fukujama Tetszuro szerint lépésről lépésre javul a helyzet az erőműnél, Amano Jukia, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) elnöke szerint pedig dicséretes és eredményes a japán hatóságok önfeláldozó munkája. A fukusimai erőművet mindenesetre szinte bizonyos, hogy nem helyezik újra üzembe a japán kormányszóvivő szerint, a japán nukleáris biztonsági hatóság elnöke a csernobili megoldást, tehát a reaktor homokkal és betonnal való betakarását javasolta megoldásként - a hűtést azonban így is el kell végezni először. A helyzet javulását jelzi, hogy a japán miniszterelnök, Kan Naoto hétfőn az erőmű közvetlen közelébe látogat.

Az erőmű környezetében sugárszennyeződést kereső japán hatóságok számos alkalommal mértek az átlagosnál nagyobb sugárzást különböző élelmiszercikkekben, és a tajvani japán borsóimport-szállítmányoknál is emelkedett radioaktivitást mutattak ki. A japán kormányszóvivő szerint azonban nem kell pánikolni, mivel a sugárzás mértéke egyelőre elmarad az egészségre káros szinttől.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet