A Toyota, a Nissan, a Honda és a Subaru ideiglenesen kénytelen volt leállítani a termelését több szigetországi gyárában a katasztrófa okozta károk, elsősorban az áramhiány és beszállítók kiesése miatt. Ha a terveknek megfelelően a héten sikerül is újraindítani a termelést, egyedül a Toyota mintegy százezerrel kevesebb kocsit lesz képes idén piacra dobni - ahol nehezebb lesz az értékesítés is, ugyanis az erős jen jelentősen megdrágítja az exportált termékeket. A Goldman Sachs szerint a fennakadások miatt naponta 70 millió dolláros veszteséget elszenvedő Toyota európai termelését és értékesítését azonban nem akadályozza érdemben a japán gazdaság megakadása, a vállalat német részlegének elnöke, Jasuda Tosiaki szerint ugyanis a szükséges alkatrészek legnagyobb részét helyben gyártják, a Japánból importáltak termelését pedig már ezen a héten újraindítják. A helyzet gyors rendeződésére azonban a közeljövőben nem lehet számítani: az IHS Automotive Insight értesülései szerint akár hónapokig a korábbinál 10 százalékkal kevesebb áramot kaphat a szigetország gazdasága. Az áramtermelési kapacitásainak öt százalékát veszítette el Japán a természeti katasztrófa miatt, és bár a termelőkapacitások is sérültek, ezek helyreállítása gyorsabb lesz az energiatermelésénél. Ken Courtis, a Goldman Sachs korábbi ázsiai alelnöke szerint a kieső atomerőművek kapacitásainak pótlására a jelenleg napi 4,5 millió hordós japán olajimportot nagyjából 400 ezer hordóval kell növelni, és hasonló arányban szorul majd a szénbehozatal növelésére a japán gazdaság.
A baj azonban nem korlátozódik Japánra, sújtja az egész világ autóiparát. A kívülállók számára most válik nyilvánvalóvá, mekkora a jelentősége a Japánból repülőgéppel szállított alkatrészeknek, részegységeknek. A Volvo figyelmeztetést adott ki, hogy miután alkatrészeinek 10 százalékát Japánból vásárolja, ezek hiánya súlyos fennakadásokat okozhat a termelésben. A Renault máris kénytelen volt csökkenteni termelését dél-koreai gyárában, az Opel Spanyolországban és Németországban készül hasonlóra. A General Motors a hiány miatt már bezárta egyik üzemét az Egyesült Államokban. Japán cégek szállítják az amerikai autógyártóknak a félvezetőikben használt anyagok 60 százalékát, s ezekből akár egyetlennek a hiánya is elég ahhoz, hogy az autók ne kerülhessenek ki a gyárból. Ez a helyzet a tervezés újragondolására késztetheti a gyártókat, amelyek eddig törekedtek a költségek csökkentése érdekében minél alacsonyabban tartani a raktárkészleteket, emellett valószínűleg földrajzi alapon is igyekeznek a jövőben diverzifikálni beszállítóikat. Mindezek a tényezők várhatóan drágítják az autókat.
A másik, talán még súlyosabban érintett terület az elektronika. A Bloomberg adatai szerint Japán állítja elő a világ félvezetőinek mintegy 20 százalékát, és az elektronikai alkatrészeknek mintegy 40 százalékát - az ottani termeléskiesések, illetve az ettől való félelmek máris elkezdték emelni az árakat világszerte. A legnagyobb elektronikai japán óriásvállalatok - például a Sony, a Toshiba, a Canon vagy a Panasonic - egyre több gyárat indítanak újra, ám továbbra is messze vannak a teljes kapacitáskihasználástól. Drágulhat az Apple iPad 2-je is, amelynek akkumulátorait és memóriaegységeit a szigetország szállítja, és az ellátási láncokat ért csapás miatt elhalaszthatják a legújabb iPhone piacra dobását is. Tavaly 7,2 ezer milliárd jen (91,3 milliárd dollár) volt a japán elektronikai export értéke - írta a Reuters.
