BUX 138960.55 -0,24 %
OTP 45250 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kritikus a helyzet Fukusimában

2011. március 16. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyesek már apokalipszisről beszélnek, és számomra is úgy tűnik, hogy ez a kifejezés írja le a legjobban a japán helyzetet - mondta szerda délután Günther Öttinger, az EU energiaügyi biztosa, hozzátéve, hogy órákon belül katasztrófa történhet, súlyos zuhanást okozva ezzel a világ tőzsdéin. Öttingert ezt követően saját szóvivője javította ki, mondván: a biztos birtokában nincsenek pluszinformációk a japán helyzetről. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) kora esti tájékoztatása szerint "egyelőre nem lehet azt mondani, hogy a japán hatóságok kezéből kicsúszott az irányítás". A fukusimai erőmű állapota ugyanakkor továbbra sem ad okot a bizakodásra: szerdán újabb szennyezett gőzfelhő tört elő, amit magyar idő szerint az éjszakai órákban a szárazföld felé mozdított el a szél. A legnagyobb baj az erőmű hármas és négyes blokkjában van, ám mind a hat reaktorblokk veszélyeztetett, és számos szakértő nyilatkozott úgy, hogy a japán hatóságok kezében egyre kevesebb eszköz van, hogy megakadályozzák a katasztrófát. A reaktor 30 kilométeres körzetében élő mintegy 140 ezer embernek azt tanácsolja a japán kormány, hogy ne menjenek ki lakásukból, ezen a körzeten kívül azonban nincs közvetlen sugárzásveszély - mondta Edano Jukio, a kormánykabinet vezetője, aki azt is elismerte, hogy fontolgatják az amerikai hadsereg segítségének igénybevételét a sérült atomerőműből kitörő radioaktív szennyeződés visszaszorítására.

A négyes reaktor körüli magas radioaktivitás miatt nem tudják megerősíteni, hogy a korábbi tüzet sikerült-e megfékezni. Az erős szél miatt a hadsereg helikopterei nem tudják a levegőből folytatni a tegnapi hidrogénrobbanásban megsérült hármas reaktor hűtését, ezért az eredetileg tüntetésoszlatásra beszerzett vízágyúkkal próbálják hűteni. Az ötös és a hatos reaktor kiégett fűtőelemeinek hűtőtárolói pedig egyre melegebbek, hőmérsékletük elérte a 60 Celsius-fokot, és lehetséges, hogy a hűtőfolyadék felforr, a gőz pedig a lyukas reaktorépületen át a levegőbe kerül. A levegővel érintkező fűtőelemek kémiai reakcióba léphetnek a párával, ami tüzekhez és újabb radioaktív szennyezéshez vezethet - mondta a Bloombergnek egy amerikai szakértő. További rossz hír, hogy az egyes reaktor uránium-plutónium fűtőanyagrúdjainak 70, a kettes reaktor üzemanyagának 33 százaléka sérült lehet - jelentette a Tepco, a tokiói áramszolgáltató, amely a legfrissebb hírek szerint azt fontolgatja, hogy helikopterekről bórsavat önt a rudakra, hogy megelőzze a radioaktív anyagok újabb kitörését a légkörbe.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet