BUX 139021.74 -0,2 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megrázta a tőzsdéket a katasztrófa

2011. március 15. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A japán tőzsde kedd reggeli zuhanását követően szabadesésbe kezdtek az árfolyamok a vezető európai tőzsdéken, majd az amerikai piacok is visszaeséssel nyitottak - a nap végére azonban megállt az esés az európai piacokon. A piacok szabadesése pánikhangulatot tükröz, és napok kellenek ahhoz, hogy az árazások helyreálljanak, és a szereplők felmérjék, hogy ami Japánban történt, hogyan fogja igazán érinteni a világgazdaságot - mondta a Saxxo Bank stratégája a Marketwatchnak. Az atomerőművekben történt katasztrófa csak egy része a problémának az elemző szerint, hiszen a japán gazdaság gyakorlatilag leállt, a hosszú távú következményeket pedig egyelőre nem látni.

Az Erste Bank elemzői úgy vélték, hogy elsősorban a nukleáris energiát is előállító energetikai cégek lehetnek alulteljesítők a piacon - ilyen lehet a francia EdF és Areva, a német RWE, az amerikai Exelon -, illetve az e cégeknek technológiát szállító társaságok. Az események érzékenyen érinthetik az egész pénzügyi szektort, elsősorban a biztosítótársaságokon keresztül, az egész szektor jelentős eladói nyomás alatt állt tegnap.
A devizapiac mérsékelten reagált az eseményekre: elemzők szerint azon felül, hogy a japán jegybank már beavatkozott - a pénzpiacra elképesztő mennyiségű likviditást pumpálva -, a jen nem kívánt erősödését is meg fogja gátolni intervenciókkal. A jen erősödésének devizapiaci stratégák szerint az az egyik oka, hogy számos japán cég, biztosító kénytelen lehet a következő időszakban külföldi befektetéseiből kiszállni és tőkerepatriálásba kezdeni, hogy megfelelő fedezettel rendelkezzen az otthon keletkezett károk enyhítésére. A japán államadósság CDS-e a katasztrófa előtti 83 bázispontról 120 bázispontra ugrott, és az állampapírok hozama is nőtt - elemzők szerint ráadásul az amerikai állampapírhozamokra is jelentős hatása lehet, ha a japán befektetők amerikai eszközeik eladásába kezdenek.

A részvényárak csökkenését követve kedden folytatódott a kőolaj, az arany és az ezüst árának lejtmenete. Kora délután az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 4,3 dollár eséssel, 109,3 dolláron állt, a nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta ára 3,2 dollárral, 98 dollárra esett. Eközben az arany ára több mint három százalékkal, 1381 dollárra csökkent unciánként, az ezüst ára pedig hat százalék körüli gyengüléssel, 33,6 dolláron állt.

A piacokat meglehetősen érzékeny pillanatban érte a katasztrófa. A jelentősebb nemzetközi tőzsdék egy hatalmas, öt hónapos emelkedésen vannak túl. Az emelkedés akkora volt, hogy kevés technikailag erősnek nevezhető támaszt hagytak maguk mögött az árfolyamok, ráadásul a hangulati felmérések arról tanúskodtak az elmúlt hetekben, hogy a szereplők elég egyoldalúan a további emelkedés irányába pozicionálták magukat. Ennek eredményeként sérülékennyé vált a piac, mivel kevés vásárlóerő maradt a "partvonalon".

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet