A 2008 nyarán éhséglázadásokat okozó élelmiszerárszintnél is drágább már az ennivaló - derül ki az ENSZ élelmezési világszervezete, a FAO indexéből: a januárban már történelmi rekordot elért értéknél 2,2-del magasabbra, 236 pontra nőtt az 55-féle élelmiszer árát tartalmazó index, amely egy évvel korábban még 176 ponton állt. A januárban 420,2 pontra emelkedett cukorárindex 418 pontra csökkent - ami egyben azt jelenti, hogy az évtized elejéhez képest több mint a négyszeresére nőtt -, a másik négy élelmiszer-kategória indexe azonban emelkedett. A FAO szerint az áremelkedésnek elsősorban kereslet-kínálati okai vannak, így aligha torpan meg idén az áremelkedés. Ebben az évben három százalékkal nő a gabonatermelés, a kereslet azonban - főként a feltörekvő országokban a piacon megjelenő új fogyasztók miatt - ezt meghaladóan fog szélesedni; a FAO előrejelzése szerint a következő negyven évben 70 százalékkal kell emelkedjen a termelés ahhoz, hogy a jelenlegi árszint tartható legyen. David Hallam, a szervezet kereskedelmi és piaci részlegének igazgatója szerint a közel-keleti politikai bizonytalanság miatti olajár-emelkedés az élelmiszerárakba beépülve tovább erősítheti a folyamatot. Az OECD szerint azonban a két és fél évvel ezelőtti élelmiszerválság a mostaninál jobban sújtotta a szegényebb rétegeket világszerte, mivel a világ lakosságának nagyjából fele számára alapvető élelmiszer, a rizs ára a többi gabonafélénél kevésbé nőtt.
