BUX 139262.25 -0,03 %
OTP 45240 -0,13 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sértetlenek a líbiai olajtermelő kapacitások

2011. március 1. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nagyjából a kapacitások fele továbbra is termel Líbiában, a másik fele pedig sértetlenül és jól védve várja, hogy az elmenekült munkások visszatérjenek - mondta a líbiai állami vállalat, a National Oil Corporation elnöke, Sokri Ganem, hangsúlyozva, hogy kizárólag a munkaerőhiány akadályozza a termelést. A szintén líbiai állami tulajdonban lévő, ám az ellenzékiek irányítása alá került Agoco egyik vezetője, Juszuf Gorreja szerint ugyanakkor a forradalom miatt nehézkessé vált az export, jelenleg főként a raktárakban várja a kőolaj a nyugodtabb időket, március közepére viszont kifuthatnak a tárhelyből. A hírek szerint valamennyi állami nagyvállalat olaj- és földgázmezői a lázadók ellenőrzése alatt állnak.

Az eddig nyugodtabb olajtermelő országokban - például Szaúd-Arábiában és Iránban - is bizonytalansággal fenyegető közel-keleti helyzet és a líbiai olajexport-kiesés miatt februárban 10 százalékot emelkedő olajár továbbra sem indult csökkenésnek, a Brent tegnap délután 2 dolláros emelkedés után 113,8 dolláron állt. A Commerzbank elemzői szerint az áremelkedésre válaszul további termelésnövelést ígérő Szaúd-Arábia már most napi 9 millió hordó kőolajat termel, amit naponta további 3 millióval tud emelni - ha azonban a fölös kapacitások napi 2 millió hordó alá csökkennének, akkor a mostaninál is jóval idegesebben reagálnának a piacok. A politikai helyzet ráadásul a szaúdi királyságban is élesedik: a tüntetések ugyan egyelőre szórványosak, ám egy 120 szaúdi értelmiségi és üzletember által aláírt petíció is elég volt ahhoz, hogy 4,8 százalékkal, közel kétéves mélységbe zuhanjon a helyi tőzsde, a Tadawul árfolyama. Március 11-én rendkívüli uniós csúcsot tartanak Brüsszelben Líbiával kapcsolatban.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet