A konzervatív republikánusok szerint nem elég kemény Barack Obama 2012-es költségvetés-tervezete, a progresszív demokraták azonban a középosztályt és a szegény munkavállalókat aránytalanul sújtó módosításokról beszélnek. Az Obama-kormányzat a következő tíz év során 1100 milliárd dollárral csökkentené az amerikai költségvetési deficitet: a tegnap közzétett tervek szerint idén tovább fog emelkedni a költségvetési hiány, egészen 1645 milliárd dollárig, ám 2012-ben 1101 milliárd dollárra csökkenne, 2015-ig pedig a GDP arányában 3,2 százalékra esne a jelenlegi 10,9 százalékról. A költségvetés kiegyensúlyozására irányuló intézkedések kétharmada kiadáscsökkentésből, egyharmada pedig adóemelésből állna; a Bush-féle, a leggazdagabb amerikaiaknak nyújtott adócsökkentések meg nem hosszabbításából eredő potenciális bevételekkel azonban nem számol a terv.
A 2012-es költségvetési évben 33 milliárd dollárt spórolna a kormány különféle működési költségek, valamint számos, a szegényeket segítő program felszámolásán, lefaragásán vagy befagyasztásán - a szociális kiadások csökkentésébe várhatóan nehezen fog beleegyezni az elnök demokrata pártjának progresszív szárnya. A kiadáscsökkentések másik jelentős forrása az iraki háborúhoz kapcsolódó költségek visszaszorulása lesz, a Pentagon ötéves kiadási tervét 78 milliárd dollárral vágnák vissza. Várható azonban, hogy az alsóházat birtokló republikánusokkal heves vitára kényszerül majd az elnök. A terv szerint ugyanis a deficit lefaragása ellenére 2021-ig további 7200 milliárd dollár adódna hozzá az amerikai adósságállományhoz, ráadásul számos állami beruházásra, illetve kutatás-fejlesztési programra több pénz jutna. A kiadások bármiféle emelésétől a republikánusok mereven elzárkóznak, és szerintük elsősorban az amerikai költségvetés kiadási oldalának - a hadi költést leszámítva - legnagyobb tételeit, a szövetségi egészségügyi programokat kellene visszafogni.
