Esett és a várakozástól is elmaradt a svájci Novartis gyógyszergyártó óriás negyedik negyedéves nyeresége, és a cég a szaporodó fenyegető tényezőkre figyelmeztetett. A 2009. október-decemberi 2,32 milliárd dollár nettó nyereség 2,27 milliárdra csökkent, miközben az elemzők arra számítottak, hogy 2,36 milliárdra nő. A profit főleg a vállalat átalakításának ebben a negyedben elszámolt 789 millió dolláros költsége miatt romlott. Az árbevétel 10 százalékkal, 14,2 milliárd dollárra emelkedett. A cégvezetés arra figyelmeztet, hogy a Novartis számos gyógyszerszabadalma hamarosan lejár, ezeken a területeken megnyílik a verseny a generikus készítmények gyártóival. Emellett az árcsökkentések és az amerikai egészségügyi reform is rontani fogják a jövedelmezőséget. A vállalat vezérigazgatója, Joe Jimenez közölte: folytatják a Novartis diverzifikációját, a terv szerint az eddiginél is erősebben támaszkodnának a tavaly felvásárolt, szemápolással foglalkozó Alcon, illetve a generikus gyógyszereket gyártó részleg, a Sandoz termékeire.
