A befektetők többsége szerint öt éven belül legalább egy tagállam kilép az eurózónából, Görögország és Írország nem, Portugália pedig talán nem tudja elkerülni az államcsődöt, Spanyolország viszont megúszhatja az adósságátrendezést - derül ki a davosi Világgazdasági Fórumra időzített Bloomberg-felmérésből. A megkérdezett ezer fő 45 százaléka véli úgy, hogy össze fog omlani az eurózóna, ám az így vélekedők többsége szerint ez nem a következő öt évben történik meg; az összes megkérdezett 48 százaléka viszont úgy látja, nem esik szét teljesen a valutaövezet. Görögország hiába cáfolja az adósságátrendezést, a befektetők közel háromnegyede meg van győződve ennek elkerülhetetlenségéről; Írország esetében 53 százalék, Portugáliánál pedig 47 százalék a pesszimisták aránya. A két nagyobb, az eurózóna jövője szempontjából is fontosabb ország, Spanyolország és Olaszország esetében a befektetők kétharmada, illetve háromnegyede fogadna arra, el tudják kerülni az államcsődöt.
Nem csoda, hogy a világgazdasági találkozónak otthont adó svájci üdülőhelyen nyilatkozó közgazdászok többsége hasonlóan látja az eurózóna kilátásait - hiába cáfolnak makacsul az európai gazdasági vezetők, köztük az Európai Központi Bank elnöke, Jean Claude-Trichet, aki "abszurd" felvetésnek minősítette, hogy bármelyik tagállam kiléphet a valutablokkból. Nouriel Roubini továbbra is az európai adósságválságban látja a globális gazdaságra leselkedő legnagyobb veszélyt, Simon Johnson, a Nemzetközi Valutaalap korábbi vezető közgazdásza szerint pedig bizonyosan leválik Görögország, és talán Portugália is a valutablokkról, ha Európa nem dönt a valódi fiskális unió megteremtése mellett. Az európai gazdasági vezetők befektetői megítélése a Bloomberg felmérése szerint az adósságválságra adott válasz elégtelensége ellenére meglehetősen erős: Angela Merkel "népszerűsége" 69 százalékos, David Cameronra a megkérdezettek 63 százaléka gondol pozitívan - Jean-Claude Trichet 56 százalékos elfogadottsága azonban némileg elmarad Ben Bernankéétől.
