Az új módszerekkel kiaknázható földgáz hozzáadásával az eddigi becslések duplájára is nőhet a világban fellelhető földgázkincs mennyisége - mondta Anne-Sophie Corbeau, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) gázszakértője, hozzátéve: ezzel a jelenlegi gázfogyasztás mellett akár 250 évig is kitarthat ez az energiaforrás. Az áttörés a gázpala kiaknázásának köszönhető: az új technológiai eljárással, a hidraulikus repesztéssel - jóval nagyobb kitermelési ár és a korábbinál jóval magasabb környezeti terhelés mellett - korábban kitermelhetetlennek vélt források is hozzáférhetővé váltak. Corbeau szerint akár 920 ezer milliárd vagy akár ennél is több köbméterre nőtt a kiaknázható földgáz mennyisége. Bár az Egyesült Államokban az utóbbi két évben az új, jellemzően lakatlan területeken lévő mezők miatt a reneszánszát éli a földgáz, kérdés, hogy a nagyobb népsűrűségű európai országok - köztük a legjelentősebb feltárt gázpalamezőkkel rendelkező Németország, Lengyelország és Ausztria - milyen mértékben tudnak csatlakozni az új gáz körül kialakuló befektetési lázhoz; a legnagyobb gázipari cégek, például a Shell, az Exxon és a ConocoPhilips mindenesetre már most komoly beruházásokat indított a kontinensen.
