Tovább fokozódott a hétvégén a feszültség Belarusz és Oroszország között, miután az orosz állami olajszállító monopólium, a Transznyefty bejelentette: a fehéroroszoknak fenntartott kőolajat átirányította más vevőknek. A január elsején leállított, havi szinten 1,5 millió tonnás fehérorosz szállítások miatt egy ideig az orosz készletek nőttek, a Transznyefty azonban bejelentette: azóta már átirányította különböző kikötőkbe - Gdanskba, Primorszkba és Novoszibirszkbe -, ahonnan egyéb vevők számára szállítják majd az olajat.
A két ország közötti vita oka az árazás: az orosz kőolajtermelők árat emeltek volna, Fehéroroszország azonban nagyobb tranzitdíjat vetne ki az áthaladó olajra, és ellenezte az áremelést - szakértők szerint az orosz olajszállítások január eleje óta tartó szüneteltetése az orosz külpolitikai nyomásgyakorlás része, a Fehéroroszországon keresztüli európai szállításokat, így a napi 800 ezer hordó olajat szállító Barátság vezetéket azonban nem érinti. A belarusz finomítók, amelyek a gyenge gazdaság egyik legjelentősebb exportbevétel-forrásai (az általuk előállított dízelolaj a német fogyasztás 8 százalékát teszi ki) a Reuters forrásai szerint jelentősen csökkentették termelésüket az olajhiány miatt; a hírek szerint január eleje óta napi közel negyvenezer hordó olajat importálnak Venezuelából, a finomítók kapacitásának fenntartásához azonban ez sem elég.
