BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erősödő inflációs félelmek az EU-ban

2011. január 16. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A novemberi 1,9 százalék után decemberben 2,2 százalékra nőtt az éves infláció az eurózóna egészében, ami 2008 októbere óta a legmagasabb érték, és az ECB tűréshatára felett van - erősítette meg az előzetes adatokat az Eurostat pénteki jelentése. Az EU egészében 2,6 százalékra nőtt a fogyasztói áremelkedés üteme. A legnagyobb éves inflációt Romániában (7,9 százalék) és Görögországban (5,2 százalék) mérték, a legalacsonyabbat pedig Szlovákiában (1,3 százalék), Hollandiában (1,8 százalék) és Németországban (1,9 százalék). Az infláció oka elsősorban az energiaárak megugrása, a kőolaj például éves összehasonlításban 10 százalékkal drágult decemberben. A fundamentális tényezőket jobban tükröző maginfláció továbbra is 1,1 százalékon állt decemberben az eurózónában - ám elemzők arra figyelmeztetnek, hogy az energiaár-emelkedés idővel a többi árba is beépülhet. Az eurózóna összesített kivitele novemberben 0,2 százalékkal nőtt októberhez képest, miközben az import 4,4 százalékkal bővült. Ezzel az eurózóna külkereskedelmi mérlege az októberi 4,7 milliárd eurós többletről negatívba, 400 millió eurós hiányba fordult.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet