BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Befellegzett az eurónak - így látja a Nobel-díjas közgazdász

Bár Európában kevesebb fájdalmat szenvedett el a társadalom a gazdasági krízis miatt, mint az Egyesült Államokban, ám a gazdaság válsága mégis mélyebb, mégpedig az euró miatt – írja Paul Krugman, Nobel-díjas közgazdász a New York Times Magazine-ban.

2011. január 14. péntek, 12:50

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Krugman szerint a legújabb válság egyértelművé tette, hogy a valutaunió létrehozása idején hatalmas hibát követtek el azzal, hogy nem kötelezték a résztvevő országokat a gazdaságpolitikáik összehangolására.

Az amerikai közgazdász szerint Írország és a többi bajba jutott állam példája egyértelműen mutatja az euró kilátástalanságát, hiszen ezen országok eszköztárában már nincs benne a devizaleértékelés eszköze.

Krugman szerint Nevada állam hasonló helyzetben volt a válság előtt, mint Írország – mint exportfüggő devizaunió-tagok –, ám utóbbi nem számíthat a valutablokk közös erőforrásaira. Nevadának például nem kellett bankmentésre költenie, mivel ez szövetségi hatáskör, és az amerikai társadalombiztosítás és nyugdíjrendszer sem állami feladat.

Az eurózóna létrehozói úgy gondolták, hogy a közös monetáris politika melletti külön fiskális politikákból adódó szükségszerű rendszerproblémák megszűnnek, ha nem gondolnak rájuk - véli a Nobel-díjas közgazdász.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet