BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Végre kiderülhet, miből csinál ennyi pénzt a Goldman

Több nyitottságot ígér, átszervezést hajt végre, és megpróbál leszámolni a rossz hírével a pénzügyi válság kirobbanása óta rengeteget kritizált amerikai bankcsoport, a Goldman Sachs.

2011. január 12. szerda, 12:53

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A globális pénzügyi válságokban és értékpapír-csalásokban betöltött szerepe miatt mérhetetlen PR deficittel küszködő Goldman Sachs kedden bejelentette, hogy átláthatóbbá teszi tevékenységét, és ennek érdekében szerkezeti változatásokat is végrehajt.

A kedden kiadott 63 oldalas jelentés 39 változtatást jelent be, amellyel a bank belső ellenőrzését javítanák, valamint az üzleti gyakorlatok transzparenciáját erősítenék.

A Goldman kritikusai szerint a bank inkább fedezeti alapként, mint befektetési bankként cselekszik, és gyakran félrevezeti ügyfeleit. Egy amerikai újságíró megállapítását, miszerint a Goldman "az emberiségre telepedett óriás vámpír-polip", gyakran idézik az április óta az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) által is vizsgált bankkal kapcsolatban.

A Wall Street Journal szerint az átszervezés lényege az, hogy a bankcsoport hangsúlyozni szeretné: elsősorban befektetési bankként kíván működni, az értékpapír-kereskedés szerepe – amelyért a legtöbb kritikát kapja – csupán másodlagos.

Bár számos szakértő szerint az intézkedés inkább PR-fogás, mint valóságos kitárulkozás a bank részéről, ám a saját számlás ügyleteikről – amely a tavalyi adózás előtti profit 30 százalékát tette ki – valóban az eddiginél több információt tettek közzé a tavalyi év első három negyedévéből.

A Morningstar New York Times által megkérdezett elemzője szerint továbbra sem lett sokkal tisztább a kép, hogy valójában mivel foglalkozik a bankóriás, sőt, úgy tűnik, egyes bevételi tételeket egyszerűen csak áthelyeztek egyik helyről a másikra.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet