BUX 139261.96 -0,03 %
OTP 45180 -0,26 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Júniusig marad a gyors tempó Romániában

2011. január 11. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem az a kérdés, hogy a bukaresti jegybank (BNR) inflációs előrejelzése alábecsüli-e a pénzromlás mértékét Romániában, hanem az, hogy mennyivel - állítják a helyi makrogazdasági elemzők. A központi bank 2010-re kezdetben 3,5 százalékos inflációt jósolt, miközben a 2011-re vonatkozó előrejelzése 3,1 százalékos ütemmel számolt. A tavalyi második félévben azonban kiderült: az áfakulcs júliusi emelése a vártnál nagyobb mértékben növelte az árakat, a jegybank ezért fokozatosan 8,2 százalékra módosította 2010-es és 3,4 százalékra idei előrejelzését. Az infláció 2011 második feléig viszonylag magas marad, ekkor múlik el ugyanis az adóemelések hatása és kezdődhet a csökkenés - jelentette ki Mugur Isarescu jegybankelnök.

Kevésbé optimisták a piaci szakértők, akik jóval nagyobb arányú áremelkedésre számítanak idén. A Medifaxnak nyilatkozó Nicolae Chidesciuc, az ING vezető elemzője szerint az első félévben az infláció 6,5-6,9 százalékon tetőzik, és az év végére sem csökken 4,8 százalék alá. A drágulást elsősorban az import élelmiszerek növekvő ára és az egyre magasabb közműdíjak gyorsítják, de hozzájárul az illetékek és a jövedéki adó emelése, valamint a lej gyengülése is. Hasonló mértékű inflációval számolnak az UniCredit Tiriac Bank és a BCR elemzői is, akik év végére 4,3 százalékos pénzhígulást várnak. A jegybank által előre jelzett keretek között, 7,9-8,1 százalékon tetőzött az infláció tavaly - véli Lucian Anghel, a BNR vezető elemzője, aki erre az esztendőre is célon belüli drágulást jósol.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet