BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Cseh jegybank kisebb növekedést lát

2008. december 29. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh nemzeti bank azzal számol, hogy 2009-ben a gazdasági növekedés még a nemrégiben prognosztizált 2,9 százalékot sem éri el. Zdenek Tuma, a jegybank elnöke a Hospodárské Noviny gazdasági napilap tegnapi számában megjelent interjújában azt mondta: a GDP jövőre esetleg csak 0,5 százalékkal emelkedhet. A jegybankelnök szerint a világválság különböző mértékben érinti az egyes országokat. Mi jobb pozícióban voltunk, a gazdasági ciklus csúcsán álltunk, vagyis a várható jelentős lefékeződés ellenére nem indokolt katasztrófa-forgatókönyvről beszélni, és nem csúszunk bele egy hosszabb recessziós időszakba - tette hozzá Tuma. Problémát jelenthet, hogy az elfogadott 2009-es állami költségvetés még 4,8 százalékos növekedéssel számol. Ennek irrealitását jól tükrözi, hogy Miroslav Kalousek cseh pénzügyminiszter december első harmadában már csupán 2,5-3 százalék közötti ütemet tartott elérhetőnek. Jan Svejnar közgazdász, volt köztársaságielnök-jelölt bő két hete úgy fogalmazott: ha Csehország jövőre bármilyen arányú növekedést produkál, az már siker volna. Az ország vezető ipari cége, a Skoda Auto december 19-e óta kényszerszünetet tart, megkezdődtek az elbocsátások, az országban dolgozó külföldi munkavállalók száma novemberben két év után először csökkent. Csehország harmadik negyedévi GDP-je 4,2 százalékkal nőtt (a vártnál 0,5 százalékponttal kevesebbel), a cseh statisztikai hivatal (CSÚ) szerint 2008 első kilenc hónapjában pedig 4,6 százalékkal emelkedett.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet