BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia az eurózóna küszöbén

2008. december 21. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákiában a lakosság 89 százaléka jól tájékozott az euróval kapcsolatos kérdésekben - közölte a statisztikai hivatal legutolsó felmérésére hivatkozva Martin Suster, a szlovák nemzeti bank (NBS) euróbevezetési munkacsoportjának vezetője. Ez jobb arány, mint amit az euróövezetbe előtte belépők felmutattak: annak idején Máltán és Cipruson csak 60-70 százalék között mozgott, Szlovéniában pedig 82 százalék volt a magukat tájékozottnak vallók aránya. A pozsonyi jegybank és a pénzügyminisztérium együttesen 195 millió koronát (1630 millió forint) szánt az országos kampányra.
Az Európai Bizottság december 12-én közzétett jelentése szerint Szlovákia zökkenőmentesen veheti át az eurót, július óta Pozsony felpörgette a pénzcserével kapcsolatos feladatok elvégzését. Kevesebben félnek már attól, hogy az euró növeli az inflációt - állapítja meg a jelentés -, bár az aggódók aránya továbbra is 65 százalék. Brüsszel regisztrálta azt is, hogy párját ritkító érdeklődés mutatkozott a szlovák nemzeti fejoldalú euró fémpénzeket tartalmazó, december 1-je óta árusított startcsomagok iránt, amelyek közel 90 százaléka december első öt napján elfogyott. Az euróról szóló, a háztartásoknak novemberben és decemberben postázott szórólapok betöltötték küldetésüket - áll a statisztikai hivatal jelentésében -, ez vált a harmadik legfontosabb információs forrássá a televízió és a napi sajtó után. Minden háztartás kapott emellett egy "euró-számológépet" is, amely a végső árfolyamon (30,126 korona/euró) számítja át a koronát euróra és fordítva.
A Focus közvélemény-kutató társaság legutóbbi felmérése azt állapította meg, hogy a lakosság többsége most először viszonyul kedvezően az euróhoz. A megkérdezettek 58 százaléka novemberben pozitívan vélekedett az euróövezet közös pénzéről; májusban ez az arány 49 százalék, 2007 novemberében pedig 43 százalék volt. A válaszadók 60 százaléka szerint az euró jót tesz Szlovákia gazdaságának - a globális válság is hozzájárult az új pénz jobb elfogadottságához, mivel sokan tartják védőernyőnek is a közös fizetőeszközt.
Az üzletekben már augusztustól koronában és euróban is feltüntetik az árakat, az Ausztriától kölcsön kapott eurós papírpénzek terítése a bankok és a társaságok között zökkenőmentes, a bankok azt ígérik, szilveszter éjjelén maximum 2-3 órán át nem működnek majd az atm-ek. Pozsony mindenesetre nagyszabású újévi ünnepséggel készül az euró köszöntésére.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet