Két év óta először 2008 novemberében csökkent a legálisan dolgozó külföldiek száma Csehországban - jelentette a Mladá Fronta Dnes. Míg októberben a cseh munkaügyi minisztérium szerint 291 150-en dolgoztak az országban, addig novemberben már csak 290 103-an. A csökkenés oka, hogy a pénzügyi és gazdasági világválság miatt a cégek elsőként a külföldieket bocsátják el, ugyanis döntő többségük munkaközvetítők útján helyezkedett el, így könnyebb nekik felmondani. Ez a trend különösen a Skoda autógyárnak otthont adó Mladá Boleslavban érezhető, ahol a társaság eddig 1600 szerződéses, főleg szlovák és lengyel alkalmazottjának mondott fel, akiknek nagy része máris távozott az országból. Ennek hatására a Prága közeli városban látványosan esett a munkásszállók kihasználtsága és az albérletek ára.
A statisztikák szerint novemberben főleg szlovákok, lengyelek és vietnamiak távoztak az országból vagy legalábbis tűntek el a kimutatásokból. A szlovákok távozása olyan tömeges méreteket öltött, hogy egyes cseh busztársaságok ritkítani kezdték szlovákiai járataikat. Természetesen nem minden külföldi állása forog veszélyben, hiszen gyakran a legjobb alkalmazottak közé tartoznak. Ráadásul néhány foglalkozási kört a csehek már nem hajlandók betölteni - mondta Zdenek Cerny, a Skoda Autónak munkásokat közvetítő Otas társaság képviselője. Csehország 2008 első felében még súlyos munkaerőhiánnyal küszködött, olyannyira, hogy már Mongóliából és Vietnamból importálta a dolgozókat. Ennek hatására az utóbbi két évben látványosan nőtt a külföldi munkavállalók száma: 2006 decemberében 185 ezret, 2007 decemberében 240 ezret, 2008 júliusában pedig már 278 ezret tartottak nyilván.
