BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Máris követte az ECB-t a szlovák jegybank

2008. december 9. kedd, 23:14

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák jegybank (NBS) monetáris tanácsa tegnapi ülésén 75 bázisponttal, 2,50 százalékra mérsékelte az irányadó kamatot. A lépés annyiban váratlan volt, hogy a tegnapi ülés napirendjén eredetileg nem szerepelt kamatdöntés, az Európai Központi Bank (ECB) múlt heti, 75 bázispontos csökkentését követő vágást csak december 19-ére várták. Szlovákia 2009. január 1-jétől az euróövezet 16. tagállamává válik, igazodnia kell az ECB-hez. A gazdaság lassulása miatt enyhültek az aggodalmak, hogy az euró bevezetése után megugrik az infláció: októberben 4,2 százalékra lassult az uniós módszertan alapján számolt év/éves ütem. A GDP bővülése a harmadik negyedévben 7 százalékra lassult a második negyedévi 7,9-ről és jövőre várhatóan csak 4,6 százalékos lesz, de ez is a leggyorsabbak közé tartozik az unióban.
A jegybank döntését követő közleményében reményét fejezte ki, hogy a lépés hatása a pénzpiacon is érződik. A kereskedelmi bankok valóban kellő mozgástérrel rendelkeznek, likviditásukkal nincs gond, annál is kevésbé, mert az euró közeli bevezetése miatt a lakosság nagy összegekben helyezi pénzét a számlákra. A Hospodárske Noviny szintén arról cikkezik, hogy rövidesen csökkenhetnek a hitelkamatok. A lap szerint általános egyetértés van abban a tekintetben, hogy az euró bevezetése sem a jelzáloghitelek, sem az egyéb hitelek terén nem érinti negatívan az ügyfeleket.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet