Bár Szlovákiában is elkezdődtek az intenzívebb elbocsátások, ám ez egyelőre nem érezhető a foglalkoztatási mutatókon. Októberben ugyanis 7,51 százalékra esett a munkanélküliek aránya, ami a szeptemberinél 0,03 százalékponttal, 2007 októberéhez képest pedig 0,41 százalékponttal alacsonyabb - mondta Ján Sihelsky, a szlovák munkaügyi központ vezérigazgatója. Abszolút számokban kifejezve október végén a szlovák munkaügyi hivatalok 196 ezer állástalant regisztráltak, ám ez a szám az év végéhez közeledve megint újra emelkedhet. Sihelsky adatai szerint október végéig 16, november derekáig pedig további 10 cég jelezte, hogy tömeges elbocsátásokra készül, csak az utóbbi hullám 1476 munkahely felszámolását jelenti. A vezérigazgató azonban hozzátette: nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy a tömeges elbocsátásra a gazdasági válság következtében került-e sor vagy csak a munkapiacon szokványos leépítésekről van szó. A gazdasági válság leginkább a gépipart, továbbá az autó-, az elektrotechnikai, a textil-, a cipő- és az üvegipart érinti. Lubos Sirota, a Trenkwalder munkaközvetítő társaság igazgatótanácsi elnöke úgy látja: az idén legalább 5000 állás forog veszélyben, a közeljövőben pedig összesen akár 50 ezer munkahely sorsa is bizonytalanná válhat Szlovákiában. A helyzet mégsem lehangoló, mivel Szlovákiában még mindig viszonylag széles a betöltetlen állások kínálata. Bár mérsékelten csökkent az új munkaerő iránti igény, országos viszonylatban mindmáig legalább 10 ezer ember felvételére van lehetőség. Ebben a helyzetben kulcstényezővé válik a munkaerő mobilitása. A képet tovább árnyalja az a tény, hogy kezdenek külföldről visszaszállingózni a vendégmunkások. A legalább 200 ezer főre tehető vendégmunkásseregből elsősorban Nagy-Britanniából jönnek haza, ahol a Hospodárske Noviny (HN) szlovák gazdasági napilap becslése szerint 21 ezren dolgoznak. A koronához képest erősen gyengülő angol font hatására csak tavaly az egyharmadával csökkent a szigetországban dolgozó szlovák munkavállalók aránya. Azóta Nagy-Britanniát elérte a válság, csakúgy, mint a közel 10 ezer szlovák alkalmazottat foglalkoztató Írországot is.
Ezen a téren a kulcsszerep Csehországé, ahol a HN szerint 103,6 ezer szlovák állampolgár dolgozik. Márpedig a Prága közeli Mladá Boleslav-i Skoda Auto a napokban jelentette be, hogy megválik 1600, döntően szlovák és lengyel alkalmazottjától. Magyarország mintegy 17-20 ezer szlovák munkavállalónak ad munkát, főleg Győr és Esztergom térségében. Sihelsky közölte: munkaügyi központja úgy érzékeli, hogy fokozatosan csökken a Magyarországon dolgozó szlovákok száma, ami egyrészt a hazai lehetőségek javulásával, másrészt a forint árfolyamának gyengülésével magyarázható. 2008 második negyedévében Szlovákiában az idén is lendületesen emelkedő országos átlagbér elérte a 21 500 koronát, ami a zuhanó kurzusú magyar fizetőeszköz miatt már legalább 193 ezer forintot ér. Robert Fico szlovák miniszterelnök a legutóbbi kormányülésen közölte: Komárom térségében ipari parkok és infrastrukturális beruházások megvalósítását kezdeményezik, hogy felszippantsák a külföldről - értsd Magyarországról - hazatérő munkaerőt.
