BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra átléptet Fico

2008. november 10. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák kormány 2006 óta támadások egész sorozatát zúdítja a Szlovákiában működő magánnyugdíjpénztárak ellen. Robert Fico miniszterelnök hol piramisjátékhoz, hol az izlandi bankokhoz hasonlítja azokat. Legújabban Argentínával példálózik, ahol államosítják a kasszákat. Dusan Munko, az állami nyugdíjbiztosító vezérigazgatója a napokban kijelentette: a magánnyugdíjpénztárakba befolyó pénz gyakorlatilag elvész a lakosság számára. A szlovák sajtó azóta sem tudja számon kérni rajta, hogy mire alapozza ezt a riasztó állítást, mert a vezérigazgató szó szerint bujkál a média képviselői elől. A pénztárak elleni harc odáig fajult, hogy a kabinet az év első hat hónapjában masszív negatív kampány keretében megnyitotta az átlépés lehetőségét a magánnyugdíjpénztárakból az állami rendszerbe, ráadásul szigorította a tagság feltételeit is. Robert Fico nemrég újabb támadásba lendült és megszavaztatta a parlamenttel, hogy 2008. november 15-étől 2009. június 30-áig ismét nyissák meg az átlépést az állami rendszerbe.
A jövő évi költségvetés tervezete eleve azzal számol, hogy a jelzett időszakban 150 ezren lépnek ki a nyugdíjpénztárakból, ami 7 milliárd korona (231,5 millió euró) többletbevételhez juttatja az állami nyugdíjbiztosítót, áttételesen tehát az államot. Pedig még a pénzügyminisztérium elemzése is megkérdőjelezi a második nyugdíjpillér újbóli megnyitásának szükségességét. A nyugdíjpénztárak ügyfelei szempontjából a jelenlegi állapot nem nyugtalanító, mert a befektetések 15-30 évre szólnak - áll abban a dokumentumban, amely a takarékosságon alapuló pillér újbóli megnyitásának hatásait elemzi. Néhány hónapon belül kiderül, hogy az agresszív, hazugságoktól sem visszariadó kormánypropaganda mennyivel olvasztja le a még mindig több mint 1,5 millió ügyfelet számláló és jelenleg 63 milliárd koronát (551 milliárd forint) kezelő magánnyugdíjpénztárak klientúráját.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet