BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia lefelé módosította prognózisát

2008. november 4. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák pénzügyminisztérium mellett működő pénzpolitikai intézet (IFP) tegnap lefelé módosította Szlovákia gazdasági kilátásainak mutatóit. A pénzügyi válságot figyelembe véve idén az IFP már nem számol a gazdaság 7,7 százalékos növekedési ütemével, ehelyett hét százalékot helyez kilátásba, jövőre a 2009-es állami költségvetésben szereplő 6,5 százalékkal szemben csak 4,6-ot tart valószínűnek. A közel két százalékpontos visszaesés Ján Tóth, az ING Bank elemzője szerint mintegy 10 milliárd korona (331,9 millió euró) bevételkiesést okoz a jövő évi büdzsében, ezért a költségvetés parlamenti vitája során újra kell vizsgálni a kiadási oldal tételeit. Robert Fico miniszterelnök korábban már közölte, a szociális juttatásokhoz nem hajlandó nyúlni, ehelyett a honvédelemre és az állami közbeszerzésekre szánt keretből akar lecsípni. A bruttó hazai termék (GDP) jövő évi lassúbb növekedése ellenére Szlovákia Romániával verseng majd az EU leggyorsabb tempójú állama címért. A recesszió ellenére nem számolnak a munkanélküliség növekedésével, a reálbér-növekedés közel négy százalék lehet, a foglalkoztatottság pedig mintegy 0,1 százalékkal tovább nőhet. A kormány egyelőre nem adta fel a tervét, hogy 2009-ben az államháztartási hiányt 1,7 százalékra szorítsa le az idei 2,3 százalék után.
A lakossági energiaárak emelésének megakadályozása céljából a Fico-kormány tegnap törvénymódosítási javaslatot fogadott el, miután a szlovák gázművek hétfőn ismét 13-24 százalékos gázáremelésre tett javaslatot.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet