Az olasz ENEL társaság kezében lévő Slovenské Elektrárne (SE) szlovák villamos művek hivatalosan tegnap elkezdte a dél-szlovákiai Mohiban található atomerőmű 3. és 4. reaktora építésének folytatását. A beruházás 83,75 milliárd szlovák koronát (2,78 milliárd euró) emészt fel, ez mintegy 50 százalékkal több, mint amekkorával korábban számoltak. A villamos művek szerint az egyik blokkot 2012-ben, a másikat pedig 2013-ban adják át, üzembe helyezésüket követően az ország áramtermelésének egyötödét fogják biztosítani. Mohi kétszer 440 MW-os 3. és 4. reaktorát 1987-ben kezdték el építeni, a technológiai része 30 százalékban, az építési része 70 százalékban készült el, ám az 1990-es években pénzhiány miatt leállt a beruházás. A többletköltségek miatt a többségi tulajdonos ENEL a beruházás végéig nem fizet osztalékot - mondta Fulvio Conti, az olasz cég vezérigazgatója. Az atomerőművi berendezéseket orosz, cseh és szlovák társaságok szállítják. Mohi első reaktora 1998, a második pedig 1999 óta üzemel.
A nagyberuházás folytatására részben az Európai Unió döntése miatt volt szükség, amelynek értelmében Szlovákia a Nagyszombat közeli Apátszentmihályban két atomerőművi blokkot is kénytelen leállítani (az egyik leállítása már megtörtént), ezért átmenetileg komoly áramimportra szorul. "Szlovákia számára létfontosságú ez a projekt. A kormány mindent megtesz azért, hogy emellett egy újabb reaktort építsen Apátszentmihályban. Nem engedhetjük meg, hogy egy korábban áramexportőr országból az előző kabinet hibája miatt áramimportőr váljon" - mondta a helyszínen Robert Fico miniszterelnök.
