BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén nem drágul a földgáz Szlovákiában

2008. október 19. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák kormány ajánlatot tesz a szlovák gázművek (SPP) külföldi tulajdonosai - a német E.On és a francia Gaz de France - 49 százalékos részesedésének visszavásárlására - jelentette ki pénteken Robert Fico szlovák kormányfő. A kijelentés válasz volt arra, hogy az SPP közölte: jogi lépéseket fontolgat, miután a szlovák árhivatal (ÚRSO) visszautasította a cég javaslatát a gáz 20 százalékos emelésére. Jozef Holjencík, az Úrso elnöke már múlt csütörtökön kijelentette, hogy idén biztosan nem emelkedik a lakossági vezetékes földgáz ára, és jövőre sem kell számítani jelentősebb áremelésre. Idén egyáltalán nem drágult a lakossági földgáz, sőt tavaly sem. Az ÚRSO annak dacára hajthatatlan az áremelés engedélyezése terén, hogy az idei prognózisában 78 dolláros átlagos olajárból indult ki, miközben az év első kilenc hónapjában túlnyomórészt 100 dollár felett volt a kőolaj jegyzése. Az árhivatal döntése nem meglepő, mivel a Fico-kabinet óriási nyomás alá helyezte annak érdekében, hogy minden eszközzel megakadályozza az áremelést. A hivatal döntése miatt az SPP a lakossági üzletágban idén egymilliárd korona (8,5 milliárd forint) veszteségre számít. Magyarországon és Lengyelországban 10, Csehországban 20, Ausztriában pedig mintegy 30 százalékkal drágábban juthat hozzá a lakosság a gázszolgáltatáshoz, mint Szlovákiában - közölte az SPP.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet