BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kisajátítás Szlovákiában a sztrádák vonalán

2008. október 6. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák kormány már nemcsak az épülő Pozsony-Zsolna-Eperjes-Kassa autópálya nyomvonalán akar kisajátítani, hanem a megvalósítás alatt álló vagy tervezett összes sztráda és gyorsforgalmi út vonalán is - a Hospodárske Noviny szlovák gazdasági napilap szerint erre lehet következtetni a legutóbbi kormányülésen elfogadott törvénymódosításból. A lap táblázatából kiderül, hogy az esetleges kisajátítás Dél-Szlovákiában a Pozsonyt Érsekújvárral összekötő R7-es és a Kassát a magyar, illetve a lengyel határral összekötő R4-es gyorsforgalmi útra is vonatkozik. A korábban már a parlament által is elfogadott törvény csak a Pozsonyt Kassával összekötő nyomvonalra szorítkozott.
Az alkotmányosság határát súroló törvény értelmében az állam már akkor elkezdheti az építkezést a kiszemelt területen, ha azt formálisan még meg sem vásárolta. Az alkotmány abban az esetben teszi lehetővé a földterület kisajátítását, ha azért a tulajdonos megfelelő kártérítést kap - mondta Richard Drutarovsky polgárjogi aktivista, aki szerint a kormány által kiterjeszteni szánt törvénymódosítás azt is lehetővé teszi, hogy a földterületeket kártalanítás nélkül elvegyék. A Fico-kormány törvénymódosítási terve megfosztja az önkormányzatokat attól a jogtól, hogy beleszólhassanak a sztráda nyomvonalának megállapításába. Ennek ellenére a szlovák városok és falvak szövetsége, a ZMOS nem lát kivetnivalót jogköre szűkítésében. Nem a helyi érdekeket, hanem a szélesebb összefüggéseket kell vizsgálni. Az autópálya hozzájárul a gazdaság élénkítéséhez és a foglalkoztatottság növeléséhez - magyarázta Milan Muska, a ZMOS alelnöke. Pavol Prokopovic, a Dzurinda-kabinet volt közlekedési minisztere szerint botrányos a már eleve hibás törvény hatáskörének bővítése, mivel ez még inkább sérti a magántulajdon szentségét. Ha a bíróság esetleg mégis a volt földtulajdonosnak adna igazat, az eredeti állapotot már nem lehetne visszaállítani - érvelt az exminiszter, aki szerint az autópályákat e törvény nélkül is meg lehet építeni.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet