BUX 139434.00 0,09 %
OTP 45410 0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákiában szigorúak a bírságok

2008. augusztus 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában mostanában ritkák a romlott vagy lejárt szavatosságú élelmiszerekkel kapcsolatos botrányok, amihez az is hozzájárul, hogy nincsenek a Forma-1-hez vagy a Szigethez mérhető, százezres tömegeket megmozgató rendezvények, és nincs a Balatonhoz hasonlítható, nagy tömegeket vonzó üdülőhely, ahol az alkalmi árusok, büfések, étkezdék esetleg romlott élelmiszert árusítanának. A szlovák kereskedelmi felügyelet (SOI) utoljára 2006-ban bukkant sorozatosan visszaélésekre a kiskereskedelmi üzletláncoknál, ahol romlott hús, nem megfelelően tárolt élelmiszer tömegét foglalták len. Az idén húsvétkor mindenesetre átfogó élelmiszer-razziát tartottak, csakúgy, mint 2007-ben.
A tavalyi húsvéti ellenőrzés során a csokoládéféleségek esetében találták a legtöbb problémát: 1204 kilogrammnyi csokoládét és édességet vontak ki a forgalomból, csaknem 400 ezer korona értékben. A leggyakoribb hiányosság az volt, hogy a csomagoláson nem szerepeltek bizonyos adatok, például hogy hány százalék kakaót tartalmaz a termék. A statisztikai adatok szerint évről évre kevesebb romlott termékre bukkannak az ellenőrök. Úgy látszik, hatottak a kereskedőkre a szigorú, akár 10 millió koronát (77 millió forint) elérő bírságok. A szlovák élelmiszertörvény értelmében 10 millió koronás bírságot szabhatnak ki arra a kereskedőre, aki romlott élelmiszert árusít. Ha egy évben többször is ilyen hiányosságra bukkannak nála, a bírság az 50 millió koronát is elérheti. Ugyanekkora a szankció, ha az élelmiszer előállításához lejárt szavatosságú összetevőket használnak.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet