BUX 139467.42 0,12 %
OTP 45420 0,26 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem lesznek filléres gondjaik a cseheknek

2008. július 31. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szeptember 1-jétől Csehországban kivonják a forgalomból a filléreket (halér) - írta a helyi Právo című lap. Konkrétan az 50 filléresekről van szó, mivel a 10 és 20 filléresek már öt éve nincsenek forgalomban. A cseh jegybank azért döntött e lépés mellett, mert a pénzegység már nem tölti be funkcióját - bár tavaly még 422 millió darab 50 filléres volt forgalomban. Ezzel a lépéssel 116 év után megszűnik a váltópénz Csehországban.
A fillér azonban csak készpénz formájában szűnik meg, továbbra is érvényes pénzegység marad, vagyis a termékek és szolgáltatások ára végződhet fillérekre - mondta Pavel Zúbek, a jegybank sajtóosztályának képviselője -, ám fizetéskor a végösszeget egész koronára kerekítik. A váltópénz kivonása csak minimálisan befolyásolja az infláció mértékét. Ales Michl, a Raiffeisenbank elemzője szerint legfeljebb 0,1 százalékkal gyorsítja a pénzromlás ütemét. A cseh kereskedelmi bankok 2009. augusztus 31-ig beváltják a szeptembertől érvénytelen 50 filléreseket. A lap hozzáteszi, hogy szeptember 1-jétől a 20 koronás bankjegyeket szintén kivonják a forgalomból.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet