Az idei év első hat hónapjában Csehországban érezhetően csökkent a jelzáloghitelek folyósítása, Szlovákiában viszont töretlenül tovább nőtt - derül ki a Hospodárské Noviny szlovák gazdasági napilap összeállításából. A vizsgált időszakban Csehországban 60 milliárd korona (közel 600 milliárd forint) értékben vettek fel jelzáloghitelt, ami 20 százalékkal kevesebb a 2007-es első félévinél. A visszaesés nem magyarázható a nyugati piacokon érezhető ingatlanpiaci válsággal, ennek hátterében a cseh áfakulcs idei emelése, továbbá a kamatok növekedésétől való félelem áll. A jelzálogot kérvényezők tavaly felgyorsították az ügymenetet, ezért extrém módon nőtt a piac, így túl magas az összehasonlítási alap - magyarázta Lucie Vitamvásová, az X-Trade Brokers társaság elemzője, aki hozzátette: az Egyesült Államokban kibontakozott jelzálogpiaci válság miatt idén a cseh bankok is óvatosabbak lettek.
Szlovákiában viszont továbbra is pezseg a piac: a három legnagyobb szlovák bank, a Slovenská Sporitelna, a Vseobecná Úverová Banka és a Tatra Banka 2007 első feléhez viszonyítva 40-60 százalékkal több jelzáloghitelt hagyott jóvá idén. Robert Prega, a Tatra Banka elemzője szerint 2008 második felében tovább gyorsulhat a jelzáloghitelek felvétele, mivel sokan attól tartanak, hogy Szlovákia jövő évi eurózóna-tagsága emelheti a kamatokat - így gyűrűzne be a Nyugat-Európában napjainkban tapasztalható likviditási probléma. A szlovák bankokat egyébként nem érinti a pénzhiány, mivel nem "égették" meg magukat az Egyesült Államokból szétsugárzó jelzálogpiaci válságban. 2008 első negyedében a lakossági kölcsönök 43 százalékát tették ki a jelzáloghitelek, ami abszolút számokban kifejezve 95 milliárd korona (712,5 milliárd forint), további 24 százalék (55 milliárd korona) más jellegű lakáskölcsön volt.
