BUX 139231.16 -0,05 %
OTP 45340 0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákiában idén még folytatódik a robogás

2008. július 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák jegybank (NBS) tegnapi előrejelzése szerint idén a vártnál valamivel gyorsabb lesz az ország gazdasági növekedésének üteme, viszont nő az infláció is. A bruttó hazai termék idén a korábban jelzett 7,4 százalék helyett várhatóan 7,6 százalékkal nő, jövőre és 2010-ben viszont fékeződik a tempó - közölte Viliam Ostrozlík, a jegybank alelnöke -, nem ismétlődik meg a tavalyi kiugróan magas, 10,4 százalékos mutató. Az alelnök szerint a nemrégiben megállapított végső korona/euró árfolyam középtávon tompítja a gazdaság összteljesítményét, másrészt a korona erősödése 2009-ben és 2010-ben az inflációt szintén féken tartja. Idén a vártnál valamivel magasabb lesz az éves, uniós normák szerinti infláció. Ez a nemzeti bank szerint a központilag szabályozott árak emelkedésének, a dráguló élelmiszer- és energiaárnak következménye, viszont 2009-ben és 2010-ben újra három százalék alá kerül az éves pénzromlás üteme. A gyors gazdasági növekedés, a javuló foglalkoztatottsági mutató, továbbá a kordában tartott infláció hozzájárul a reálbérek emelkedéséhez. Ennek üteme a 2008 és 2010 közötti három évben minden egyes alkalommal meghaladja a négy százalékot. Ezt a gyors növekedést egyenesen kockázatosnak tartja a jegybank, különösen a 2008 első negyedévében meglódult bérek ismeretében. Peter Sevcovic, a jegybank monetáris tanácsának tagja szerint Szlovákiában a munkanélküliség aránya történelmi mélypontjára süllyedt, a fizetések pedig meglódultak, ezért a jegybank a nominális bérek idei növekményének prognózisát a tavaszi 7,3 százalékról 8,7 százalékra emelte.
A bank tegnap 4,25 százalékon hagyta az irányadó kamatlábat, amely már 15. hónapja ezen a szinten van. A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak, mivel a jegybanknak már az eurózónában érvényes kölcsönfelvételi szintet kell figyelembe vennie. Szlovákia 2009 januárjától lesz tagja az eurózónának.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet