A szlovák kormány bele fog szólni az árak alakulásába, ha ezek mögött spekulatív mozgást érzékel - döntött szerdán a Fico-kabinet. Az október 15-ig felálló ártanács figyelemmel fogja követni, hogy az euró átvétele során hogyan alakulnak a fogyasztói árak. Ha anomáliákat észlel, utasítja az ügyben illetékes minisztert, hogy ellenintézkedéseket tegyen - közölte Lubomír Jahnátek gazdasági miniszter. A tanács figyelme az élelmiszerekre, az energiára, néhány egészségügyi szolgáltatásra, továbbá a közlekedési viteldíjakra terjed ki és a regulációt 2009. december 31-ig alkalmazhatja. A kormány tegnap az árak féken tartását szolgáló eszközökről is döntött és utasította a pénzügyi tárcát, hogy készítse elő az árképzésről szóló törvény módosítását. A kereskedők máris tiltakoznak az árreguláció ellen: Pavol Konstiak, a szlovák kereskedelmi szövetség elnöke szerint az árreguláció a totalitárius rendszerek eszköze és nem tartozik a modern piacgazdaság eszköztárába. A kereskedők szerint a keresletnek és a kínálatnak kell alakítania az árakat, nem pedig a minisztériumi hivatalnokoknak; az árbefagyasztás erősíti a feketepiacot és hiányt idézhet elő.
