Robert Fico szlovák miniszterelnök 2009-ben az idei szinten akarja befagyasztani az energiaárakat, legalábbis a kisfogyasztók kategóriájában. A szlovák kormány váratlanul megvitatta és elfogadta azt az indítványt, amelynek értelmében a szlovák árszabályozási hivatal (ÚRSO) a jövőben sokkal szigorúbban bírálhatja el a szlovák gázművek (SPP), a hőszolgáltatók vagy a szlovák villamos művek (SE) áremelésre vonatkozó kérvényeit. Robert Fico arra hivatkozik, hogy az OECD és az Eurostat 2007-re vonatkozó adataiból kiderül: az unión belül az átlagbérekhez képest Szlovákiában az egyik legmagasabb az energiaár, márpedig ez a miniszterelnök szerint így nem mehet tovább. "Az az érzésem, hogy az energiamonopóliumok időnként bolondot csinálnak belőlünk. Ezért fogadtuk el azt a határozatot, amely határt szab a háztartások energiára fordított kiadásainak" - mondta Fico. A szlovák háztartások bevételeik 3 százalékát fordítják villamos energiára, 5 százalékát pedig földgázra, miközben ez a mutató például Magyarországon valamivel több mint 2,5, illetve közel 4 százalék, Csehországban pedig 1,5, illetve 3 százalék. Az energiaárak kordában tartásának részleteit a gazdasági tárcának kell kidolgoznia július végéig. Az előzetes elképzelések szerint a földgáz esetében az évente legfeljebb 6500 köbmétert fogyasztó háztartások nyerhetnek az árstopon, az áram esetében pedig az évi maximum 5000 kWh villamos energiát fogyasztók, illetve ahol villannyal fűtenek, ott a felső határ 20 000 kWh.
Az energiaáraknak figyelembe kell venniük a jogos költségeket. Ha a kormány döntése nyomán a fogyasztói árak az előállítási árak alá esnek, az keresztdotáció, ami ellentétes az uniós normákkal - kommentálta a kormánydöntést Dana Krsáková, a Slovensky Plynárensky Priemysel gázművek szóvivője.
